2012. június 8., péntek

A meditáció hatása az agyra és a fizikai testre






Manapság elég sokszor és sokmindent lehet hallani a meditációról. Annyira gyakran találkozunk magával a  meditáció szóval is, hogy talán pont ezért már fel sem figyelünk rá.  Mivel lépten nyomon belebotlunk, az emberek egy része már csak ezért sem érdeklődik iránta, egyébként is van nekik éppen elég dolguk, bajuk, nem érnek rá ilyesmivel foglalkozni. Bár ha tudnák, hogy milyen értékes dolgoról van szó, hogy a segítségével mennyi bajt, gondot szenvedést meg tudnak előzni és kezelni, és mindenvalószínűség szerint gyökeresen megváltozik általa az életük, akkor lehet már ma megismerkednének valamilyen meditációs módzserrel.

Az egyik legegyszerűbb öngyógyító módszer, hiszen már rövid idő alatt mérhető  egészséges szerkezeti változásokat okoz az agyban, ugyanakkor a  tudati fejlődésre vágyóknak és kihívást kedvelőknek  is egy tökéletes módszer, mivel hosszú és kemény munkával igen nagyszabású (itt nem részletezett) változást képes előidézni kevésbé kézzel fogható területeken, pl. a tudatunkban (annak könnyen és kevésbé könnyen megközelíthető részein, szintén jó irányban).
Egy testet, lelket, szellemet egyaránt jó irányban befolyásoló módszerről van szó, melynek számtalan formája létezik, így mindenki megtalálhatja a leginkább nekivalót.

A meditáció igen széleskörű, mondhatni csodás hatásáról a legkülönfélébb vizsgálatok adnak tanúbizonyságot. Ezekről tesznek említést röviden, átfogóan az alábbi cikkek, melyekből kiragadtam néhány részletet. Ha részletesebben is érdekelnek, az alábbi linkeken el tudod olvasni őket.



"...sokáig azt feltételezték, hogy az agy tömege a húszas éveink elejére eléri csúcstömegét, onnantól lassan zsugorodni kezd. Korábban azt gondolták, hogy ebbe a folyamatba nem lehet beavatkozni. Ma azonban már ismert, hogy az agy bizonyos mértékig idősebb korban is megőrzi plaszticitását, azaz például a meditáció hatására fizikailag is képes megváltozni. Már korábbi vizsgálatok során is kimutatták, hogy a régóta meditálóknál mind az agy szürkeállományának, mind a fehérállományának a tömege növekedett. (Előbbi az agyi idegsejtek sejttestjeit, utóbbi az idegsejtek egymással kapcsolatot teremtő nyúlványait tartalmazza). Az agykérgi idegsejtek száma felnőtt korban csak nagyon ritka esetben változik..." 

http://www.origo.hu/egeszseg/20120514-mit-okoz-a-meditacio-hosszu-tavon-az-agyban.html



"A meditációról azt tartják, hogy számos egészségügyi probléma megoldásában segíthet: támogathatja a rákkal folytatott küzdelmet, segítséget nyújthat a pikkelysömör megelőzésében, sőt a dohányzásról történő leszokásban is. Egy új kutatás szerint ennek hátterében az áll, hogy a gyakorlott meditálók ki tudják kapcsolni az agy bizonyos területeit... a gyakorlott meditálók az alkalmazott meditációs technikától függetlenül csökkenteni tudták az agy úgynevezett alaphálózatának (DMN, default mode network) aktivitását, amely többek között a gondolatok elkalandozásáért, a koncentrációhiányért, a nyugtalanságért és hiperaktivitásért is felelős, illetve jellegzetes változásokat mutat Alzheimer-kóros betegekben..."
http://www.origo.hu/egeszseg/20111122-ez-tortenik-az-agyban-meditacio-kozben.html



"...A Journal of Neuroscience idegtudományi folyóirat legfrissebb számában ismertetett vizsgálatban egy négyszer húsz perces meditációs tréning drámaian csökkentette a fájdalomérzetet és a fájdalommal kapcsolatos agyi aktivációt. A hatás figyelemreméltó volt: körülbelül 40 százalékkal csökkent a fájdalom intenzitása, miközben morfin és más fájdalomcsillapító szerek alkalmazásával általában körülbelül 25 százalékos fájdalomcsökkentést lehet elérni..."  

http://www.origo.hu/egeszseg/20110406-a-meditacio-erosebb-fajdalomcsillapito-mint-a-morfin.html



"Egy nyolchetes "tudatosságfejlesztő" meditáció mérhető változásokat eredményezhet az agy emlékekkel, önképpel, empátiával és stresszel kapcsolatos agyterületein - derült ki a meditáció agyi hatásait vizsgáló első átfogó vizsgálatból... A vizsgálat különlegessége, hogy elsőként igazolta: a meditáció hatására az agy szürkeállományában mérhető változások mehetnek végbe, azaz a kutatás résztvevői nem csak a relaxálás miatt érezhették kellemesen magukat a nyolchetes kísérlet során..."

http://www.origo.hu/egeszseg/20110125-mar-nyolc-het-meditaciotol-megvaltozik-agyunk.html



"...A meditáció lassítja az öregedést, erősíti az immunreakciókat... rákos betegeknél erősítheti az immunreakciót, major depresszió esetében (amikor ez a fő kórkép) védelmet nyújthat a visszaesések ellen, és lassíthatja a HIV-vírus szaporodását..."

http://www.origo.hu/egeszseg/20110902-ongyogyitas-gyogyito-ero-lakik-a-lelekben-meditacio-hipnozis-placebo-pozitiv.html





Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése